Ekonomi

İtalya’da sentetik et üretimi ve satışı yasaklandı

Giorgia Meloni liderliğindeki sağcı koalisyon hükümetinin hazırlayıp mart ayında parlamentoya sunduğu tasarı, onay sürecini tamamladı. Temmuz ayında parlamentonun üst meclisi Senato’da oylanarak kabul edilen yasa tasarısı, dün parlamentonun alt meclisi Temsilciler Meclisi’nde de oylandı.

400 sandalyeli Temsilciler Meclisi’ndeki oylamada 34 milletvekili çekimser kalırken, hükümetin önerisi 53’e karşı 159 oyla madde haline geldi. Ana muhalefetteki Demokrat Parti (PD) ve diğer sol muhalefet partilerinin çekimser kaldığı oylamada, koalisyon hükümetini oluşturan sağ partilerin oylarıyla karşı oy kullandı; Canlı hayvanlardan alınan hücre ve dokulardan laboratuvarda üretilen sentetik etin üretimini ve satışını yasaklayan yasa tasarısı yürürlüğe girdi.

Et ismiyle anılmayacak

Bu maddeyle bu şekilde üretilen gıdalara “et” denilmesi de yasaklandı. Yasalara aykırı davranarak sentetik et üretip satanlara 10 bin eurodan 60 bin euroya kadar para cezası verilmesi öngörülüyor. Tasarının yasalaşmasının ardından açıklama yapan Tarım Bakanı Francesco Lollobrigida, “Çiftçilere saygı duyan bir hükümet var. Dünyada bu konuda önlem alan ilk ülke olmaktan gurur duyuyoruz.” Bu kelimeyi kullandı.

Daha önce sentetik gıdalara karşı imza kampanyası düzenleyen İtalyan Tarımcılar Derneği (Coldiretti), bir süredir bu yasanın çıkmasını bekliyordu. Muhalefet partileri ise Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA) bu konuda henüz bir karar almadığına dikkat çekerek, bu kurumların sentetik besinlerin serbest dolaşımına izin vermesi durumunda, bu kuruluşların AB’de AB, bu yasanın da faydasız olacağını ve çiftçilere fayda sağlayacağını söyledi. Bunun “güzel” görünmek için atılan bir adım olduğunu savundu.

habermacka.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu