Haber

Samsun ve Filistin’in Nablus şehri kardeş şehir oldu

Filistin’de Samsun ile Nablus arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

Protokol imza töreninde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Türkiye’nin yerel yönetimlerde güçlü bir ülke olduğunu söyledi. Önder Demir, “Belediyeler arası bağ kurduğumuz kardeşlerimizle iki ülke arasında daha fazla kalkınmaya ve dayanışmaya vesile olacak şekilde çalışacağız. Sumgayıt Belediyesi ile daha önce bu protokolü imzaladık bu tür gelişmeler bizler için çok büyük memnuniyet kaynağı belediye için de şunu söyleyebilirim ki biz kardeşiz şimdi biz varız yarın muhtemelen başkaları da olacak ama ben bu olguyu istiyor ve diliyorum. kardeşliğin ilelebet yaşatılmasıdır.Filistinsiz bir Türkiye,Türkiyesiz bir Filistin düşünülemez.Azerbaycan aslında bizim dediğimiz gibi ‘iki millet bir devlet’tir.Sizin Samsun’da vatanınız bunu asla unutmayın” dedi.

Filistinli Nablus Belediye Başkanı Dr. Sami A. Hijjawi ise programda yaptığı konuşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Hep birlikte tecrübeleri paylaşabileceğimizi düşünüyorum ve bu konuda güzel adımlar atılmasını temenni ediyorum. Özellikle ulaşım araçları ve yollar ile ilgili problemlerde katı atıklar, itfaiye gibi alanlarda güzel adımlar atılabilir.Burada olmaktan çok seviyoruz ve gurur duyuyoruz.Samsun’a yaptığımız bu ziyaret bize büyük memnuniyet verdi. Bağlarımızın artacağını ve güçleneceğini görüyorum” dedi.

Filistin Devleti Büyükelçiliği Müsteşarı Rana Abusiba, ilişkilerin gelecekte daha da derinleşeceğini ve güzel adımlar atılacağını belirterek, şunları kaydetti:

“3 kardeş belediyemiz var, Samsun da onlardan biri. Türkiye’nin Filistin konusundaki duruşunu biliyoruz. Türkiye her zaman haklının yanında olmuştur. Kudüs meselesinde de Türkiye’nin büyük bir duruşla yanımızda olduğunu söylemek isterim. atıldığını da görün. Bize dayanma gücü veriyor.”

Azerbaycan Sumgayit Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Adıgözzade, “Biz iyi günde yan yana olduğumuz gibi, Azerbaycan ve Türkiye kötü günde de yan yanadır. Bunu Karabağ Savaşı’nda, son dönemde yaşadığımız deprem felaketinde gördük ve hep yanında olduk. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi dertleriniz derdimiz, sevinciniz sevincimizdir.” – SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu